Kobayashi HirokazuW 1946 r. spotkał mistrza Morihei'a Ueshibę i zafascynowany jego pokazami pozostał, aż do jego śmierci, jednym z najbliższych uczniów.

W 1964 r. otrzymał 7 dan, a w 1968 r. 8 dan aikido. Przed śmiercią mistrz Ueshiba podobno wyraził życzenie, aby Hirokazu Kobayashi propagował aikido poza Japonią i spróbował wspomagać swego najwybitniejszego ucznia Kōichiego Tōhei w niedopuszczeniu do rozłamu w aikido. Misja nie powiodła się. Tōhei nie zdołał się porozumieć z synem Ueshiby, Kisshōmaru i założył własną organizację Ki Asscociation. Kobayashi prowadził dalej swą działalność w Osace w Buiku-kai Osaka, gdzie rozpoczął treningi w 1954 r.

 

 

 

 Kobayashi poza Japonią

W 1969 r. przyjechał do Europy i prowadził staże we: Włoszech, Francji, Niemczech, Belgii, Holadii i Szwajcarii. Najwybitniejszymi uczniami mistrza Kobayashi okazali się późniejsi mistrzowie: Andre Cognard z Francji i Giampietro Savegnago z Włoch.

Kobayashi prowadził treningi i pokazy na całym świecie, także na: Hawajach, w obu Amerykach,Australii i Afryce.

 

Kobayashi w Polsce

Tradycje i przekaz stylu Kobayashiego są kontynuowane i nauczane w następujących organizacjach:

Polskiej Akademii Aikido, prowadzonej przez Dariusza Bieńkowskiego 6 dan aikido, jest bezpośrednim uczniem Andre Cognarda;

Autonomicznej Akademii Aikido, prowadzonej przez Roberta Gembala, jest bezpośrednim uczniem shihana Andre Cognarda;

Polskiej Unii Aikido, prowadzonej przez Jacka Wysockiego, aktualnie 8 dan aikido, jest bezpośrednim uczniem Gianpietro Savegnago;

Polskim Centrum Sztuk Walki, prowadzonym przez: Przemysława Bobkowskiego, Marcina Ziółkowskiego, Janusza Górskiego i innych, którzy są bezpośrednimi uczniami Etienne'a Lemana.